Rana kommune sikrer penger til investering i Solsiden

Solid kontroll på drifta i Rana kommune i 2025 har gitt et driftsresultat på 152 millioner kroner, som er bedre enn forventet og budsjettert. – De ansatte i sektorene våre leverer til toppkarakterer. Det skal vi glede oss over i betydelig grad som samfunn, fordi det betyr at vi kan se lysere på realiseringen av Solsiden – tidenes største løft for helse- og mestring i kommunen vår, sier kommunedirektør Robert Pettersen.

Ureviderte regnskapstall for 2025, viser at Rana kommunes drift har gått bedre enn vedtatt budsjett. Resultatet er på 5,1 prosent av brutto driftsinntekter, 2,1 prosentpoeng over målet på 3 prosent.

Driftsresultatet er 70 millioner kroner mer enn budsjettert. Tjenesteområdene har levert et positivt resultat på 27 millioner kroner, og finans har bidratt med 38 millioner kroner.

– At Rana kommune leverer et såpass godt driftsresultat skyldes i stor grad dyktige ansatte som jobber målrettet og helhetlig også når vi står i omstilling, strukturendringer og effektivisering, sier Robert Pettersen.

Kommunedirektøren understreker at det gode resultatet er meget kjærkomment.

– Vi står foran tidenes investeringsløft innenfor helse- og mestringssektoren, med Solsiden-prosjektet. Dette er et prosjekt med ei investeringsramme på 1,2 milliarder kroner, der kontrakt er inngått med byggestart i år, sier Pettersen.

(Saken fortsetter under bildet)

Portrettbiolde av en mann.  - Klikk for stort bildeKommunedirektør Robert Pettersen kan presentere et urevidert årsresultat for 2025 for Rana kommune som er bedre enn det man budsjetterte med. Roger Marthinsen

Disposisjonsfondet i Rana kommune økte med 49 millioner kroner og var på 326 millioner kroner ved inngangen til 2026.

– Deler av disse pengene er allerede brukt gjennom at vi har en regning fra Avinor på over 66 millioner kroner liggende som skal betales i løpet av 2026. Planen var å betale dette i 2025, men det fikk vi ikke slik at disse pengene styrker resultatet vårt. Pengene er betaling for lenger rullebane enn det var lagt opp til fra Avinor sin side, og som vi fikk gjennomslag for mot at vi må bidra med ekstra midler, forklarer Robert Pettersen.

Sykefraværet har økt fra 8,8 prosent i 2024 til 9,6 prosent i 2025.

– Arbeidet med å redusere sykefraværet pågår kontinuerlig, og vi har klare forventinger om at innsatsen som legges ned av HR og lederne våre skal gi resultater. Ved inngangen til 2026 ser vi en bedring, men vi har fortsatt mye å hente på å få sykefraværet ned på et lavest mulig nivå, helst ned under 8 prosent, sier Robert Pettersen.

Investeringene i 2025 var på samlet 351 millioner kroner, der de største investeringene var:

  • Fornying av vann og avløp med 193 millioner kroner
  • Ferdigstilling Moheia Bad med 51 millioner kroner

Gjeldsgraden var ved inngangen til 2025 på 94,6 %, og ble i løpet av 2025 redusert til 89,5 prosent.

– Vi er i posisjon til å bruke mer egenkapital når vi investerer i første rekke i Solsiden, men også på andre områder. Det betyr mindre låneopptak og økt handlingsrom for drifta på sikt, ettersom renter og avdrag som skal dekkes over drifta blir redusert, forklarer Robert Pettersen.

Kommunedirektøren påpeker videre at man ikke kan hvile mye på et solid årsresultat. I tillegg til demografiske utfordringer og usikre statlige rammeoverføringer, gjør klimaendringer inntekts- og kostnadsbildet mer uforutsigbart.