Logg inn for å søke/endre eller si opp SFO
Forskrift om skolefritidsordningen i den kommunale grunnskolen, Rana
Har du flere barn på SFO samtidig vil du få 50% søskenmoderasjon fra barn nummer to. Barna må være søsken (med samme mor og/eller far) og ha samme bostedsadresse. Fakturaen reduseres automatisk.
Husholdningen skal ikke betale mer for SFO-plassen enn 6% av sin skattbare inntekt. Sjekk om du kan ha krav på redusert foreldrebetaling i SFO.
Går ditt barn i 1.,2. eller 3. klasse får de gratis kjernetid i SFO. Mer informasjon finner du i punktet nedenfor.
Rana kommune definerer at gratis kjernetid avholdes etter skoletid alle dager med 2,5 timer mandag – tirsdag og 2 timer på fredag.
- For 1. , 2.og 3. klassingene blir det to plasstyper å velge mellom:
- Hel plass = hele dagen. Plassen vil ha en kostnad på kroner 1509,- pluss kost per måned.
- Gratis plass som gjelder fra skolestart. Denne plassen gjelder bare på skoledagene og ikke i ferier.
Logg inn for å søke SFO plass 1. 2.og 3. trinn - de som allerede har en slik plass trenger ikke søke på nytt.
Barneskoler med jevn skoledag: 2,5 timer (150 minutter) etter skoleslutt = mellom 13.30 – 16.00 mandag til torsdag, 2 timer (120 minutter) etter skoleslutt = mellom 13.30 – 15.30 på fredager
Storforshei barne- og ungdomsskole: mellom 14.30 – 16.00 alle dager + 07.00 -16.00 frifredager
Utskarpen barne- og ungdomsskole:
- Mandag, torsdag og fredag 14.05 – 15.45
- Tirsdag 13.10 – 15.45
- Onsdag 11.00 – 15.45
Skonseng barneskole: Til 15:45 hver dag etter skoletid. Det betyr for miniplass for 1. og 2.klasse gratis til 15:45 ( mandag og fredag) og til 15:45 tirsdag, onsdag og torsdag
Når en elev har fått plass i SFO, beholdes plassen ut 4.klasse hvis den ikke sies opp.
Endringer og oppsigelse gjøres i SFO-portalen. Oppsigelsesfrist er en måned fra den 1. i neste måned. Sier du opp etter 01.april blir du fakturert ut juni måned.
Kommunen kan si opp din SFO plass hvis du over lengre tid ikke betaler for den. Du vil alltid få et forhåndsvarsel fra kommunen om dette. Les mer om dette i vedtektene under "aktuelt regelverk"
Har du behov for en avbetalingsavtale må du ta kontakt med INTRUM. Kontaktinformasjon finner du på purringene du får fra SVEA.
Samtidig som du søker haker du av for hvilke dager du ønsker plass.
Skolen vil ta kontakt om dersom det er behov for det.
Du får ikke skoleskyss til og fra SFO.
Elever med SFO-plass på deltid som oppfyller vilkårene kan søke skoleskyss til og fra skolen for de dagene de ikke har SFO..
Det kan i tillegg søkes om skoleskyss til og fra skolen selv om du har en 100% SFO-plass. Da må plassen ikke brukes de dagene skoleskyssen gjelder for. Eksempel på dette kan være: tilvenning for å ta buss til og fra skolen eller dere har noenlunde faste dager uten behov for plass, men ønsker å ha hel plass som sikkerhet.
Søk skoleskyss
Du betaler en lik sum hver måned i 11 måneder per skoleår. Juli er betalingsfri måned.
Det faktureres ut fra bestilt plass uavhengig om den brukes fullt ut eller ikke.
Den som søker blir registrert som betaler og vil automatisk få fratrekk for innbetalt beløp i selvangivelsen.
Fra 01.08.2024 vil prisen for en SFO plass bestå av pris for opphold og pris for mat.
Sats for opphold og kost reguleres hver år i forbindelse med kommunens budsjett for kommende år. Forhåndsvarsel om endrede priser sendes ut i forkant.
Har du flere barn på samme SFO får du automatisk halv pris på rimeligste plass.
- Dette gjelder på alle plasstyper unntatt dag/akuttplass.
- Vilkår for søskenmoderasjon er at barna har samme mor eller far og er registrert på samme adresse i folkeregisteret.
Ønsker dere å endre på hvem som betaler eller dele fakturaen må vi ha en skriftlig bekreftelse på dette. Sender dere skjema til Rana kommune, postmottak før den 10. i hver måned får vi endret fra neste måned. Vær obs på at om dere endrer betaler og har knyttet opp fakturaen til e-faktura eller avtalegiro til en bankkonto må dere endre dette i banken.
Skjema for å endre betaler/dele faktura
Priser og plasstyper
Et SFO –år går fra 1.august til 31.juli påfølgende år. SFO er stengt på skolerutas planleggingsdager, julaften, nyttårsaften og fra klokka 12 på onsdag før påske.
SFO er åpen mellom kokka 07.00 – 16.30, unntatt for de som har plassen “gratis kjernetid 1.-3.klasse” der åpningstiden på mandag - torsdag er mellomklokka 13.30 - 16.00 og på fredager mellom 13.30 -15.30.
Utskarpen barne- og ungdomsskole, Storforshei barne- og ungdomsskole og Skonseng barneskole har ikke tilbud om SFO på skolefrie dager. Ved behov kan det avtales SFO ved annen skole i kommunen. Ta kontakt med nærskolen hvis dere har behov for SFO-plass på skolefrie dager.
SFO er feriestengt i tre uker i juli - uke 28,29 og 30.
Etter skoleslutt og frem til uke 28 og etter uke 30 og frem til skolestart vil SFO være åpen. Hvis tilbudet blir endret til annen skole i disse tidsrommene vil dere få informasjon om dette i forkant.
Om ditt barn har behov for å være på SFO før og etter skoletid også etter 4. klasse må følgende være oppfylt:
- barnet må ha nedsatt funksjonsevne som trenger omfattende og varig bistand
- det må foreligge enkeltvedtak der det fremkommer at eleven skal ha SFO plass
- ta kontakt med rektor på din skole hvis du har spørsmål i forbindelse med SFO plass etter 4. trinn for ditt barn
- skolen sender ikke regning til foresatte for SFO-plass for elever på 5.- 7. klassetrinn
- SFO-plass for elever på 8. - 10. klassetrinn betales av miljøterapeutisk avdeling