Revelåga bru blir nattestengt

Revelåga bru skal rehabiliteres. Det medfører at brua blir delvis stengt på kveld og natt, i to uker.

Onsdag 29. oktober klokka 19:00 startet Statens vegvesen arbeidet med å rehabilitere dekket på Revelåga bru på E12. Dette vil påvirke trafikken som skal kjøre i retning Sverige.

Brua ligger inntil rundkjøringa mellom E6 og E12 sentralt på Mo. Trafikken i begge retninger på E6 blir ikke berørt av arbeidet.

Trafikken over brua blir påvirket mellom klokka 19:00 og 06:00 alle dager. Går alt etter planen, blir arbeidet ferdig innen 9. november. Arbeidet blir lagt til kveld og natt for at det skal bli minst mulig belastning for trafikantene. Resten av døgnet går trafikken som normalt.

Mens arbeidet pågår, kan all trafikk fra Sverige inn på E6 gå over brua. Det blir nedsatt fart til 50 kilometer i timen. Vegbanen blir innsnevret til ett kjørefelt, med varsellys og manuell dirigering. Trafikantene må regne med litt ventetid når arbeidet krever det.  

Omkjøring for trafikk mot Sverige

Trafikken fra E6 i retning Sverige må kjøre om Gruben. Det blir skiltet omkjøring via Svenskvegen, Storgata og Storsanddalen.

– Det er ikke til å unngå at betongarbeid fører til støy. Naboene langs omkjøringsvegen får også mer trafikk og nattestøy enn normalt. Vi beklager dette, men brua har en skade i dekket som vi er nødt til å ta tak i, sier byggeleder Kristian Riddervold Andreassen i Statens vegvesen.

(Saken fortsetter under bildet)

Kart som viser omkjøringsvei i forbindelse med stenging av en bru.  - Klikk for stort bildeI to uker fremover blir det nattarbeid på Revelåga bru på E12 i Rana. Kartet viser omkjøring for trafikken som skal i retning Sverige. Kartgrunnlag: Google Maps

Statens vegvesen måtte gjøre en nødreparasjon på brua i januar, og visste allerede da at et større arbeid ventet. Denne jobben har blitt utsatt så lenge som mulig.

– Det er en påstøyp på brudekket som har løsnet, og som begynner å smuldre opp. Denne må vi fjerne, og legge membran og et nytt slitelag med asfalt etter dagens standard, sier byggelederen.

Revelåga bru på E12 i Mo har en gjennomsnittlig trafikk på 6200 kjøretøy i døgnet. Brua er bygget i 1993 og er 35 meter lang.