Hovedplan avløp - 2017-2030

  1. 1 Sammendrag
  2. 2 Definisjoner
  3. 3 Rammebetingelser
    1. 3.1 Regelverk
      1. 3.1.1 Forurensningsloven
      2. 3.1.2 Forurensningsforskriften
      3. 3.1.3 Vannforskriften
      4. 3.1.4 Plan og bygningsloven
      5. 3.1.5 Byggteknisk forskrift
      6. 3.1.6 EUs avløpsdirektiv
      7. 3.1.7 EUs rammedirektiv for vann
    2. 3.2 Utslippstillatelse
    3. 3.3 Øvrige retningslinjer og standarder
    4. 3.4 Lokale rammebetingelser
  4. 4 Målsettinger
    1. 4.1 Måloppnåelse per 01.01.2025
      1. 4.1.1 Målsetting 1 - Kostnadseffektiv drift
      2. 4.1.2 Målsetting 2 - Lavt miljøavtrykk mindre enn 1% per år
      3. 4.1.3 Målsetting 3 - Høyt servicenivå
  5. 5 Vannmiljø
    1. 5.1 Utfordringer i vannmiljøet
      1. 5.1.1 Øvrige påvirkninger
    2. 5.2 Resipienter
      1. 5.2.1 Ranfjorden
        1. 5.2.1.1 Påvirkninger
        2. 5.2.1.2 Miljøtilstand
        3. 5.2.1.3 Brukerinteresser
      2. 5.2.2 Ranfjorden - Hemneshalvøya
        1. 5.2.2.1 Påvirkninger
        2. 5.2.2.2 Miljøtilstand
        3. 5.2.2.3 Brukerinteresser
      3. 5.2.3 Utskarpen
        1. 5.2.3.1 Påvirkninger
        2. 5.2.3.2 Miljøtilstand
        3. 5.2.3.3 Brukerinteresser
      4. 5.2.4 Sveet (Straumen)
        1. 5.2.4.1 Påvirkninger
        2. 5.2.4.2 Miljøtilstand
        3. 5.2.4.3 Brukerinteresser
      5. 5.2.5 Tverråga
        1. 5.2.5.1 Påvirkninger
        2. 5.2.5.2 Miljøtilstand
        3. 5.2.5.3 Brukerinteresser
      6. 5.2.6 Ranelva
        1. 5.2.6.1 Påvirkninger
        2. 5.2.6.2 Miljøtilstand
        3. 5.2.6.3 Brukerinteresser
      7. 5.2.7 Dalselva
        1. 5.2.7.1 Påvirkninger
        2. 5.2.7.2 Miljøtilstand
      8. 5.2.8 Øvrige resipienter
    3. 5.3 Prioriteringer av vannforekomster
    4. 5.4 Tiltak
      1. 5.4.1 Kartlegging
  6. 6 Kommunalt og privat avløp

4 Målsettinger

Det er nedfelt nye mål for drift av avløpssektoren i Rana Kommune. Målene er delt inn i overordnede mål (hovedmål) med delmål. Delmål har et tilhørende evalueringskriterie. Måloppnåelse vurderes inn mot neste hovedplanrevisjon. Kommunens planarbeid skal i perioden ha fokus på følgende målsettinger:

Tabell 4-1: Målsettinger
Hovedmål Delmål Evalueringskriterie
Kostnadseffektiv drift Økt andel forebyggende vedlikehold i forhold til korrektivt vedlikehold Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift God tilstandskontroll og prosjektprioritering Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift Gjennomføring av utbedringer med godt inntjeningspotensiale/god effekt Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift Forbedre overvåking og automasjon Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift Forbedre overvåking og automasjon Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift Redusert energiforbruk Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift Unngå overkjøringer/oversvømmelser renseanlegg Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift Optimalisert kjemikalieforbruk Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift Evaluere potensiale for driftsbesparelser som følge av samlokalisering av utslippspunkt/renseanlegg. Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift God plankontroll. Samkjøring av prosjekter Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift Optimalisert prosjektgjennomføringsmodell Årsgebyr for avløpstjenesten lavere enn gjennomsnitt for KOSTRA-gruppe.
Kostnadseffektiv drift Reduserte erstatningsutbetalinger etter oversvømmelser Statistikk over erstatningsutbetalinger
Lavt miljøavtrykk Reduserte utslipp til vann og/eller bedret rensegrad for kommunale utslippspunkter Statistikk over totalutslipp. Overholdelse av utslippstillatelse Renovering av nett>1% pr. år
Lavt miljøavtrykk Reduserte utslipp fra overløp Antall timer overløp. Overholdelse av utslippstillatelse
Lavt miljøavtrykk Mindre forsøpling fra flytslam ved overløpshendelser Økt andel overløp med teknisk utforming effektiv for separasjon av flytslam ved overløpshendelser
Lavt miljøavtrykk Etablering av nytt renseanlegg Ferdigstillelse av anlegg.
Lavt miljøavtrykk Separasjon spillvann/overvann Andel separatnett av totalt ledningsnett avløp.
Lavt miljøavtrykk Bading/brukerinteresser Klager, vannprøver
Lavt miljøavtrykk Sikker/fremtidsrettet slamdeponering Konseptstudie
Høyt servicenivå Bedre/lettere tilgjengelig kundeinformasjon prosjekter og gebyrutvikling. Kommunebarometer
Høyt servicenivå Feil rettes innen 24 t Feilrettingstid
Høyt servicenivå Tilgjengelighet på vakttelefon
Høyt servicenivå Redusert antall tilstoppinger og kjelleroversvømmelser Tilstoppinger (pr. år) < 0.2 pr. km ledningsnett Kjelleroversvømmelser (pr. år): < 0.3/1000 innbygger Renovering av nett> 1% pr. år

4.1 Måloppnåelse per 01.01.2025

I forbindelse med denne revisjonen av hovedplanen (2025) ble måloppnåelse for de kvantifiserbare målsettingene evaluert.

4.1.1 Målsetting 1 - Kostnadseffektiv drift

 

Årsgebyr for avløpstjenesten skal være lavere enn snitt for kommunens KOSTRA gruppe (gruppe 9).

Sammenligning årsgebyr opp mot kostra gruppe 9
Kroner 2020 2021 2022 2023 2024
Kostra snitt (kr) 4266 4400 4605 5678 6292
Rana (kr) 2539 2793 3072 3687 4239

Statistikken viser svært god måloppnåelse. Tallene viser at det er rom for ytterligere aktivitet i sektoren uten at målsetting vil stå i fare. Det bør vurderes om det er kapasitet internt og eksternt for å øke rehabiliteringstakten ytterligere.

Det er satt en målsetting om reduserte kostnader relatert til erstatningsutbetalinger. Måltall er satt til 0.3 erstatningssaker/1000 innbygger. Måloppnåelse er gitt i tabellen nedenfor:

Erstatningsutbetalinger
Saker og forholdstall 2020 2021 2022 2023 2024
Erstatningssaker 1 4 0 4 1
Forholdstall* 0,045 0,180 0 0,180 0,045
*Det er lagt til grunn 22 229 innbyggere tilknyttet kommunalt avløp (telling fra 2019)

Svært god måloppnåelse. Tallene viser at økt fokus på tilstand i nettet, og økt grad av separering kan ha hatt en positiv effekt på antall erstatningssaker.

4.1.2 Målsetting 2 - Lavt miljøavtrykk mindre enn 1% per år

Det er gitt en målsetting om renovering av avløpsnett >1% pr. år

Renoveringstakt på avløpsnettet
% 2020 2021 2022 2023 2024
Andel fornyet (%) 1,38 1,63 1,44 1,57 1,69

Svært god måloppnåelse. Viktig med fortsatt fokus på mer effektiv prosjektgjennomføring, og bruk av no-dig rehabilitering for å holde rehabiliteringstakten på dette nivået.

Overløp er en viktig bidragsyter til seksjonens miljøavtrykk. Overløpstid måles i kommunens avløpspumpestasjoner.

Bilde av søylediagram som viser antall overløpstimer ved pumpestasjonene per år - Klikk for stort bilde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

På grunn av bedre forvaltningsoppfølging av separasjonsprosjektene og innføring av lettseparasjon/frakobling av taknedløp ser vi reduksjon i antall overløpstimer fra kommunens pumpestasjoner der det er gjort større tiltak i perioden. I særlig grad gjelder dette AP03, AP09, AP10, AP12 og AP14. I områder hvor det ikke er kjørt prosjekter har vi en negativ utvikling. Det er ikke klart hva dette skyldes, men det er sannsynlig at faktorer som spiller inn kan være:

  • Det bygges mer og med tettere flater enn før.
  • Klimaendringer og mer nedbør enn tidligere.
  • Høyere grunnvannsstand og vannstand i vassdrag/sjø kombinert med ytterligere forfall på ledningsnettet gir større tilførsel av fremmedvann.

Ikke tilfredsstillende måloppnåelse. Viktig med fortsatt fokus på separering av nett, og rydding i gamle prosjekter med lav reell separeringsgrad.

4.1.3 Målsetting 3 - Høyt servicenivå

Det er gitt en målsetting om at antall tilstoppinger skal være mindre enn 0.2 pr. km ledningsnett

Tilstoppinger
Måleverdi 2020 2021 2022 2023 2024
Tilstoppinger per km 0,131 0,172 0,136 0,112 0,035

Svært god måloppnåelse. Tallene viser at økt fokus på tilstand i nettet, systematisk tilnærming til rengjøring av nett og rehabilitering av gamle nett kan ha en positiv effekt på driftssikkerheten.

Legg til i kalender