Bre tre ting skal i toalettet

Bare tre ting skal i toalettet:

  1. Tiss
  2. Bæsj
  3. Dopapir

Alt annet hører hjemme i søppelbøtta. Når vi kaster søppel i toalettet, skaper det store problemer – for naturen, for kommunen og for deg som innbygger.

Søppel i toalettet skaper store problemer

Avløpsvannet fra boliger og bygninger går gjennom rør, pumper og videre til renseanlegg. Systemet er laget for avløpsvann og dopapir – ikke for søppel.

Når du kaster for eksempel Q‑tips, våtservietter, snus, linser, bind eller annet avfall i toalettet, kan det føre til tette rør, ødelagte pumper og kloakk som havner i naturen.

Mer plast og søppel i havet

Noen ganger blir avløpsvann ledet ut i sjøen gjennom såkalte overløp. Dette skjer når:

  • det er mye regn og mer vann enn rørene kan ta unna.
  • avløpsrør går tette av fett og søppel.
  • pumper stanser fordi avfall vikler seg fast.

Overløp er nødvendige sikkerhetsventiler. De hindrer at kloakk presses tilbake i rørene og inn i kjellere, der det kan skape alvorlige skader og helseproblemer.

Når det er søppel i avløpet, følger dette med kloakken og ut i sjøen.

I Rana kommune finnes det 136 overløp langs kysten.

Jo mindre søppel vi kaster i toalettet, desto sjeldnere skjer dette.

Søppel på strender og i fjæra

Noe av søppelet som havner i sjøen, blir skylt i land. Q‑tips, plast og annet flytende avfall samler seg i fjæra – særlig nær byer.

Analyser fra Havforskningsinstituttet viser at det er mer Q‑tips langs kysten i nærheten av tettsteder. Det tyder på at dette avfallet kommer fra toaletter.

Én av ti personer oppgir at de kaster Q‑tips i toalettet.

Det må vi slutte med.

Tette rør og store utgifter

Når avløpsrør går tette, kan kloakken komme opp i kjellere. Ofte skyldes dette dårlig dovett – for eksempel at våtservietter, Q‑tips eller fett blir skylt ned i toalettet.

Når en rørlegger finner slikt avfall i private rør eller pumper, må huseieren betale regningen selv.

I tillegg kan kloakk i boligen føre til helseproblemer og store ulemper.

Leier du ut bolig, er det viktig at du informerer leietakere om at:

  • ingenting annet enn dopapir skal i toalettet.
  • fett og olje aldri skal i vask eller toalett.

Avløpspumper kan stoppe helt opp

Mange typer avfall vikler seg lett fast i avløpspumper, for eksempel:

  • våtservietter/engangskluter
  • bind og tamponger
  • mopper, kluter og klær

Når en pumpe stopper, kan kloakken renne urenset i overløp ut i sjøen  til feilen er rettet. Det kan ta fra noen timer til flere dager. I noen tilfeller må pumpen byttes helt.

Rana kommune har 46 pumpestasjoner som sørger for at avløpsvannet kommer frem til renseanlegget. God dovett bidrar til at de fungerer som de skal.

Søppel i toalettet gir høyere avløpsgebyr

Drift og vedlikehold av vann‑ og avløpsnettet finansieres gjennom gebyrer.
Når:

  • pumper går i stykker.
  • rør må renses.
  • søppel må fjernes fra pumpestasjoner.

fører det til ekstra kostnader for kommunen. Disse kostnadene bidrar til å øke avløpsgebyret, som alle huseiere betaler.

Slik kan du bidra

Du kan gjøre en stor forskjell med enkle tiltak:

  • Ha søppelbøtte ved alle toaletter i boligen
  • Kast ingenting annet enn dopapir i toalettet
  • Aldri hell fett eller olje i vask eller toalettet.
  • Snakk om god dovett hjemme, på jobb, i borettslaget og på skolen
  • Informer leietakere, beboere og gjester

Bare tre ting skal i do: tiss, bæsj og dopapir.

Det er bra for miljøet, økonomien og felleskapet.