Det er viktig å avklare vannforhold tidlig når man planlegger bygging eller endring av områder. Dette for å finne de beste løsningene. I noen tilfeller vil for eksempel arealer til overvannshåndtering eller flomvei kunne legge beslag på deler av reguleringsområdet. Også for byggesaker i eksisterende reguleringsplan vil godkjent løsning være nødvendig. Dette for å dokumentere at det kommunale nettet har tilknytningsmuligheter og kapasitet, slik at tiltaket har sikret vann og avløp i henhold til Plan og bygningsloven § 27-1 og § 27-2. Det må også dokumenteres at tiltaket ikke er flomutsatt i henhold til Plan og bygningsloven § 28-1 og Byggteknisk forskrift § 15-8. Disse forholdene dokumenterer du i en VAO-plan (vann-, avløp- og overvannsplan).
                    
                For å vurdere prosjektet ditt, trenger vi informasjon. Denne gir du oss gjennom en VAO-plan (vann-, avløp- og overvannsplan). VAO-planen beskriver tiltaket, hvilket behov du har for vannforsyning, spillvannsmengde og overvannspåslipp. Du finner detaljer om hva planen må inneholde i Rana kommunes teknisk kravspesifikasjon for VAO-plan.
Hvis du skal gjøre mindre arbeider på egen eiendom, innenfor en gjeldende reguleringsplan eller tilknytte allerede eksisterende byggverk kan du sende inn en forenklet VAO-plan.
                    
                I planen må du i hvert fall beskrive:
- Antall boenheter eller estimert drikkevannsforbruk, eventuelt behov for sprinkleranlegg, og forventet avløpsmengde. Kommunen vil vurdere kapasitet i hovednettet.
 - Om det blir mer overflatevann på grunn av mer bebygde flater, og hvordan du planlegger å ta hånd om dette. Vi gjør oppmerksom på at mengden overvann(sluk-, tak- og drensvann) som kan ledes til kommunalt nett er begrenset.
 - Flomvei
 - Hvor høyt over havet det laveste punktet for sanitærutstyr(som toaletter og sluk) er i bygninger du skal bygge om eller bygge nytt.
 
 
Send planen til postmottak@rana.kommune.no, og den vil bli behandlet av seksjon for vann og avløp. Når planen er godkjent kan du ved tilknytning til eksisterende bygg få en rørlegger/entreprenør til å sende inn vann- og avløpssøknad. Dersom det gjelder nybygg eller reguleringsendring legger du godkjenningen ved i byggesøknaden eller reguleringsplanen din. 
Spesielt om overvann
Når vi bygger mer og tettere, mister vi områder hvor vann naturlig kunne bli absorbert av planter, små dammer eller sive inn i bakken. Klimaendringer betyr også mer regn og kraftigere regnfall, som leder til mer og raskere vannavrenning. Dette øker presset på avløpssystemene. Før ble alt regnvann ført i rør direkte til avløpet, men nå trengs det nye løsninger for å ikke overbelaste systemene. Reglene sier at alt regnvann skal tas hånd om lokalt på egen eiendom (ref. Vannressursloven § 7 og Byggteknisk forskrift § 15-8).
                    
                Ingen må hindre vannets løp i vassdrag uten hjemmel i denne lov.
Utbygging og annen grunnutnytting bør fortrinnsvis skje slik at nedbøren fortsatt kan få avløp gjennom infiltrasjon i grunnen. Vassdragsmyndigheten kan gi pålegg om tiltak som vil gi bedre infiltrasjon i grunnen, dersom dette kan gjennomføres uten urimelige kostnader.
	- Overvann og drensvann skal i størst mulig grad infiltreres, eller på annen måte håndteres lokalt for å sikre vannbalansen i området, og unngå overbelastning på avløpsanleggene.
 
	- Bortledning av overvann og drensvann skal skje slik at det ikke oppstår oversvømmelse, eller andre ulemper ved dimensjonerende regnintensitet.
 
	- Byggverk skal sikres mot oversvømmelse som følge av høy vannstand eller overtrykk i avløpsledning. Sjenerende lukt skal ikke forekomme.
 
	- Stikkledning som ikke lenger brukes skal frakobles.
 
	- Avløpsanlegg skal
 
	- prosjekteres og utføres slik at avløpsvann bortledes i takt med tilført vannmengde, og slik at god helse ivaretas.
 
	- tilrettelegges for høy driftssikkerhet, for effektiv drift og vedlikehold.
 
	- være selvrensende og ha nødvendige punkter for inspeksjon og rengjøring.
 
	- tåle indre og ytre belastninger, og kjemiske påvirkninger.
 
	- sikres mot frostskader.
 
	- ha tilstrekkelig tetthet mot lekkasje.
 
Rana kommune har utarbeidet en egen veileder for overvannshåndtering. Du bør sørge for at din VAO-plan følger retningslinjene i denne veilederen for å unngå at planen blir underkjent.
Her finner du over veilederen for overvannshåndtering
Kostnader ved tilknytning
Skal du knytte et eksisterende eller nytt bygg til kommunalt vann og/eller avløp må du betale et tilknytningsgebyr. Mer om tilknytningsgebyr og videre kostnader ved å være tilknyttet kommunalt VA-anlegg finner du på vår side om vann- og avløpsgebyrer.