Hvorfor gjør vi dette?
I Rana, som i resten av landet, blir vi flere eldre og færre i arbeidsfør alder. For å møte denne utviklingen må vi tenke nytt.
Målet er at flere skal kunne bo hjemme lenger – trygt, godt og med mulighet til å oppleve mening, aktivitet og sosialt fellesskap i hverdagen.
Derfor vil vi satse på tiltak som styrker mestring og forebygger funksjonsfall. Når eldre holder seg aktive og selvstendige, øker livskvaliteten og behovet for kommunale tjenester kan utsettes.
Dette er en vinn-vinn-situasjon, der helsetjenestene kan bruke ressursene der behovet er størst, samtidig som at flere får muligheten til å leve gode, selvstendige liv lenger.
Hvordan jobber vi?
Vi vet at aktivitet, mestring og sosialt fellesskap er viktig for god livskvalitet. Derfor jobber vi med å synliggjøre lokale møteplasser og aktiviteter der eldre, frivillige og nærmiljøet møtes.
Livet i landsbyen skal ikke erstatte eksisterende tilbud, men gjøre dem mer synlige – og samtidig bidra til å utvikle nye muligheter.
Akkurat nå arbeider vi med Seniorfestivalen i Rana. Her ønsker vi å samarbeide med frivillige lag og foreninger, nabolag og enkeltpersoner for å utvikle ideer og skape gode møteplasser.
Vår rolle er å koordinere, legge til rette og bidra til gode samarbeid – slik at alle føler seg velkomne og har klare forventninger til hverandre.
Sammen om et aldersvennlig Rana
Vi står midt i en tid der vi blir stadig flere eldre. Dette er ikke noe som kommer en gang i fremtiden, det er en virkelighet vi allerede lever i. Derfor har vi en mulighet til å tenke nytt om hvordan hverdagen skal være – for oss selv, for dem vi er glade i og for lokalsamfunnet vårt.
Alle har ulike ønsker og behov, uansett alder. For noen handler et godt liv om aktivitet, for andre om fellesskap, trygghet eller mestring i hverdagen. Skal vi skape løsninger som treffer flere, trenger vi innspill fra deg.
Hva ville gjort hverdagen mer meningsfull for deg – eller noen du kjenner?
Vi tror at vi får til mer sammen enn hver for oss. Del gjerne dine tanker med oss, og bli med på å forme Rana til et sted der det er godt å leve hele livet.