Rana kommune - Dagmamma
Hopp til hovedinnhold Hopp til søkeboks Hopp over båndkommandoe r Logg på

Dagmamma

Publisert: 19.06.2013 10:06:06

Er du dagmamma?

Er du dagmamma for 3 barn eller flere, skal du godkjennes av kommunen. Det skal alle virksomheter som gir tilsyn med og omsorg for barn under skolepliktig alder som omfattes av regelverket.

 

Forskrift om miljørettet helsevern i barnehager og skoler m.v., regulerer i henhold til § 2:

1. barnehager og andre virksomheter som mot godtgjøring gir tilsyn med og omsorg for barn under skolepliktig alder når:

a) virksomheten er regelmessig, og
b) tilbyr en ukentlig oppholdstid på mer enn ti timer, og
c) antall barn som er tilstede er tre eller flere.

Dagmammavirksomhet som har tre barn eller flere, som tilbyr en ukentlig oppholdstid på 10 timer eller flere, og som driver regelmessig virksomhet skal godkjennes av kommunen.

Virksomheten skal da godkjennes på lik linje med skoler og barnehager, og driften skal være helsemessig tilfredsstillende.

Det stilles krav til:

  • internkontroll
  • lokalenes utforming og innretning
  • muligheter for aktivitet og hvile
  • psykososiale forhold
  • rengjøring og vedlikehold
  • inneklima/luftkvalitet
  • sanitære forhold m.v.

Dersom du har egne barn regnes de også med, selv om du ikke mottar betaling for å passe dine egne.

Dersom du driver dagmammavir​ksomhet og mener du er innenfor regelverket for godkjenning kan du sende en e-post til postmottak@rana.kommune.no med kort beskrivelse av din dagmammavirksomhet og kontaktinformasjon så tar vi kontakt for å ordne med godkjenningen.​ Merk e-posten "Søknad om godkjenning av dagmammavirksomhet".

Telefonhenvendelse/spørsmål i forhold til godkjenning kan rettes til hels​etjenesten i Rana kommune, tlf: 75144459.

 

Er din dagmamma godkjent? 

Dersom din dagmamma passer 3 eller flere barn, skal virksomheten være helseverngodkjent av kommunen. Spør din dagmamma om den har godkjenning.

Kommunen har plikt på seg til føre tilsyn med slik virksomhet. Dersom noen melder fra om forhold som burde vært godkjent, må kommunen undersøke/føre tilsyn og eventuelt kreve forhold rettet slik at nødvendig godkjenning kan gis.

Aktuelle linker:

Sist oppdatert: 15.02.2017 13:50:24
Dele innhold
​​​​

 

 

Rådmann:             
Ordfører:                  
Ansvarlig redaktør:  Webredaktør:          
​Robert Pettersen
Geir Waage 
Robert Pettersen
Kari Jørgensen
Sentralbord: 75 14 50 00
Epostpostmottak@rana.kommune.no                     
Servicetorget: 
Mandag kl. 09.00 - 15.00
Tirsdag - fredag kl. 08.00 - 15.00            

Besøksadresse:
Rådhusplassen 2, 8622 Mo i Rana
Postadresse: Postboks 173 8601 Mo i Rana
Org.nr:  872 418 032